2009-12-11

Il Palio - Sienos charakterio veidrodis


Trys dienos viduramžių -> Vieta, kurioje neskaičiuojamas laikas -> Tęsinys

Viduramžiskos aistros - Sienos gyvenimo varomoji jėga

Sieniečiai. Kokie jie? Deja, nepažįstų nei vieno tikro, o mieste studijuojantys nesiskaito. Ar miesto mūrai ir gausiai turistų lankomi objektai galėtų šį tą apie juos papasakoti? Na, nebent tai, jog senieji miesto gyventojai - turtingi ir išsilavinę žmonės, duoną su sviestu valgantys iš turizmo ir paslaugų sferos. O esmė? Koks vis dėlto šio miesto charakteris? Vienas pirmųjų mano smalsumą sukėlusių objektų klaidžiojant po ''labirintą'' buvo vėliavos. Vienoje gatvėje vienokios, o pasukus už kampo, jau visai kitos. Jų daug ir visos baisiai margos. Klausiu pusseserės: "Kas tai? Ir kodėl čia kabo tas didžiulis plakatas su lekiančiu arkliu?''. Štai čia ir buvo raktas leidęs bent šiek tiek susipažinti su miesto dvasia.


Pasirodo, jog vėliavos žymi skirtingų kontradų (it. contrada) teritorijas, kurių istorinės Sienos ribose šiandien yra 17. Kontrada, tai ne tik administracinis vienetas, bet ir savotiškas miestas mieste, su savo pavadinimu, tradicijom, herbu, vėliava, bažnyčia ir t.t. Susiformavo viduramžiais, kuomet nesuskaičiuojami karai su kaimynine Florencija vertė griežtai organizuoti miesto karinę jėgą. Laikui bėgant kontrados neteko savo karinės funkcijos, tačiau gyventojų kraujyje išliko aršios kovos, išdidumo, ištikimybės savo būriui, aistros ir pasididžiavimo miestu genai. Visas šis genetinis užtaisas sprogsta du kartus per metus, pačių svarbiausių miestui įvykių, Il Palio, metu.


Il
Palio sunku paaiškinti. Pats palio tai viso labo draperija su Mergelės Marijos atvaizdu, dėl kurios, beprotiškų žirgų lenktynių metu kaunasi kontrados. Tačiau kokį tradicinį ir emocinį krūvį tas palio neša miesto svečias niekada nesuvoks. Nepaisant to, Il Palio kiekvienais metais į miestą pritraukia tūkstančius smalsuolių iš viso pasaulio, o jam pasibaigus miesto gyventojai dar ilgai gyvena šventės įspūdžiais ir emocijomis. Štai, žvilgtelkit į šiuos filmukus, tam kad pajustumėte šio reiškinio svarbą ir beprotybę.
O štai šitą butinai pažiūrėkit iki galoApie Il Palio galima rašyti labai daug, nuo to, kaip vyras ir žmona priklausantys skirtingoms kontradoms šventės metu virsta mirtinais priešais iki to, kuo šeriamas arklys nugalėtojas stovintis ant raudono kilimo Il Campo centre laimėjusios kontrados vakarienės metu.
Interneto platybėse radau gana patraukliai parašytą lietuvišką straipnį, kuriame rasite daugiau įdomybių ir tradicijų susijusių su Il Palio bei sieniečių aistromis. Tad tikiuosi suprasite mane ir nesupyksite, jog kreipiu jus į kitą kambarį pratęsti pažinties su šia ypatinga viduramžiška tradicija (skaityti čia).

O taip pat:
4 komentarai:

 1. Sveiki Viktorija,
  nudziugau radusi Jusu bloga apie Italija.Pernai vasara du kartus joje buvome (viena kart siaurine, kita kart pietine+Sicilija), labai patiko, tad smagu gauti dar informacijos. Gal zinot kaip patys italai aiskina savo miesto siena pavadinima ? nes kai buvom, tai girdejom kalbas , kad tokio zodzio italu kalboj net nera / Zemaite

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sveiki Zemaite,

  labai dziugu, jog apsilankete! Labai atsiprasau jog negalejau atsakyti i Jusu komentara anksciau, tad skubu tai padaryti dabar:)

  Paprasti italai isties guscioja peciais paprasyti paiskinti zodio siena reiksme, nes jis, anot vienos is teoriju, yra lotyniskos kilmes:"senex"(lot.senas)ir "seneo" (lot.buti senam.
  Kitos versijos miesto pavadinima kildina nuo etrusku gimines vardo "Saina" ar romenu seimos "Saenii".
  Galiskoji versija teigia, jog miesta imta vadinti ji ikurusios genties Galli Senones vardu, taciau pacia populiariausia islieka legenda, pasakojanti, jog vieno is Romos ikureju, Remo sunus Senio, kartu su broliu, buvo priversti begti is Romos saugodamiesi dedes Romulo pykcio, prieglobsti surade dabartinio miesto vietoje. Stai kodel Sienos gatvese taip daznai sutinkama Kapitolijaus vilke, simbolis, kuri Siena draugiskai dalinasi su Roma.

  Smagiu Jums kelioniu ir atradimu! :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sveiki Viktorija,

  o taip tiktu lietuviskas pavadinimo sifravimas ;-))
  Aciu uz atsakyma
  Zemaite

  AtsakytiPanaikinti